SAFE Network новини – 1.8.2019

SAFE Network новини – 1.8.2019

Накратко

Ето някои от основните неща тази седмица:

  • Публикувахме статия в блога ни за Новата дигитална икономика , последната част от серията ни за основните задачи пред нас.
  • Първата генерация Трезори са завършени.
  • SAFE мобилен браузър за iOS и Android е достъпен за сваляне.
  • Добавени са NRS команди към SAFE CLI и в момента се тестват от QA.
  • Старите типове данни вече са оттеглени :tada:

Маркетинг

Времето лети и ето, че сме в началото на нов месец! Ако все още не сте видели обобщението на работата ни през юли може да го направите в Medium (или версията във форума тук). Променихме начина на представяне за да отговаря повече на седмичните новини, моля споделете дали ви харесва.

Завършихме и серията публикации за основните задачи пред нас с последната статия за Новата дигитална икономика в Medium и във форума, затова ще се радваме ако имате възможност да покажете малко :heart:. Тази статия излезе навреме заедно с документалния филм на Netflix “Големият хак” (гледахте ли го вече?). И въпреки, че това е финалната статия в тази серия смятаме да продължим да изследваме останалите основи на мрежата заедно с напредъка ни.

След като вече сме в Август искаме да напомним за събитията, които предстоят. Ще бъдем на Web3 Summit в Берлин заедно с @dugcampbell, като говорител заедно с @joshuef и @cgray. Ще се радваме да се срещнем с всеки член на общността, който също е посетител на събитието. Веднага след това има среща в Брайтън с @jimcollinson, който ще говори за всичко свързано с потребителското изживяване (UX). Ако са ви харесали статиите фокусиращи се върху дизайна на лицето на мрежата е задължително да присъствате. И накрая @dirvine ще говори на Turing Festival, в Единбург, на тема: Обезопаси данните, а не хардуера . Всички подробности включително местоположенията, датите и регистрациите/билетите са описани в страницата за събития . Ще се радваме да ви видим там!

Завършваме с някои новини за екипа. С тъга се разделяме с Кришна, след 4.5 години съвместна работа в офиса ни в Ченай, Индия. Както повечето големи решения и това не е взето с лекота, всъщност Кришна обмисля напускането си от няколко месеца. Но за да подсигури нормалното функциониране на офиса в Ченай след оттеглянето си остана допълнително време. Вече всичко е готово за оттеглянето му благодарение на усилената работа на Кришна.

Добрите новини са какво Кришна ще прави за напред. Заедно с жена си ръководят ресторант базиран на кооператив: печалбата се разпределя между служителите и общността. Принципите на MaidSafe седят зад това тяхно решение. Също така чуваме, че дори храната била добра!

Кришна е високо ценен от целия екип в Ченай и от всеки друг от MaidSafe, който е имал възможността да работи с него. Желаем му всичко най-добро в бъдеще и сме сигурни, че ще продължим да го виждаме във форума на общността!

Търсим програмисти

Продължаваме да търсим софтуерни инженери, който да се присъединят към екипа ни. Досега основния ни фокус беше върху Rust програмистите, но вече имаме нови изисквания за ролята.

Търсим да наемем Senior Software Engineer, който може да работи както в предния, така и в задния край, има опит с един или повече от следните езици: Rust, C#, .Net, Java, JavaScript (и желание да научи още езици с нас). Ако проявявате интерес може да посетите страницата с обяви за работа в сайта на MaidSafe за повече информация.

SAFE CLI

План на проекта

Задачата по доказателството на концепцията с публични имена е завършена и се тества от QA в момента. Това позволява добавянето на публични имена: safe nrs create safe://duper.cool -l <target xorurl> , добавянето на под имена към настоящи имена: safe nrs add safe://super.duper.cool -l <another target xorurl> и премахването на под имена, ако желаете safe nrs remove safe://super.duper.cool . Всичко това създава основата на бъдещите уеб сайтове върху SAFE. За тези от вас, които искат да тестват могат да го направят с mock-vault , може да видите подробни инструкции в това ръководство .

Следващата ни стъпка е да видим как може да интегрираме тези нови API-та със SAFE браузъра под някаква - експериментална - форма.

Освен всичко това, има няколко PR-а добавящи тестове и подобряващи UX на CLI-то с повече яснота около ключовете на портфейла и плащане за операциите с нов --pay-with флаг за определени операции (които иначе биха попаднали в основния портфейл на акаунта).

SAFE Network приложение/програма (app)

План на проекта

Постепенно подобряваме първоначалния прототип, с PR-и за меню опции, външния вид и управлението на предпочитанията на потребителя всички те бяха обединени последните седмици. Използваме TypeScript за този проект и доста придирчиво съставихме E2E тест функционалности също, всичко това ще поддържа приложението стабилно докато работим по проекта.

SAFE Мобилен Браузър

План на проекта

След като миналата седмица представихме мобилна версия на SAFE браузъра за Android, започнахме работа върху версия за iOS. Благодарим на членовете на общността - @Nigel, @upstate, @feinberg, @seasonedirate - за усилията им и позитивната обратна връзка, това ни позволи да тестваме приложението.

Благодарение на новата система за разпространение можем лесно да разпространим съществуващата и бъдещите версии на мобилния браузър за регистрирани потребители на iOS устройства без да трябва да изграждаме всеки път от изходния код.

С удоволствие представяме новата версия на SAFE мобилния браузър v0.1.1 за Android и iOS :tada:. Може да видите темите във форума (Android версия, iOS версия) за инструкции как да го инсталирате и да разглеждате сайтове чрез него в Алфа 2 мрежата.

Тази версия включва поправки за някои бъгове, като добавихме и някои готини функции като възможността за приближаване / отдалечаване в Android устройства, и вече може да отворите, който и да е safe:// URL линк директно от всяка друга програма под iOS устройства (например email, контакти, бележки) :raised_hands:.

Всички опции за версия v0.1 са готови и започнахме работа по новите за бъдещите версии.

Нови типове данни в SAFE Клиентските Библиотеки

План на проекта

Измина още една седмица усилена работа за екипа работещ върху SAFE клиентските библиотеки. Успяхме да обединим някои важни промени в експерименталната версия, които включват възможността за използване на новия акаунт пакетен поток за създаване на акаунт и логване, и замяната на PUT със Safecoin за плащане за промяна на данни. Клиента вече използва идентичност генерирана детерминирано от потребителските удостоверители за самоличност използвани само за put , get и update на акаунта. Досега тази идентичност беше съхранявана в Рутинга (Routing) за да може да се използва за подписване на заявките изпращани до трезорите. За да направим Клиентските Библиотеки (Client Libs) лесни за интегриране с quic-p2p премахнахме това поле от Рутинга и го заменихме с публичната идентичност ID (след като това ще бъде единственото поле съхранявано от quic-p2p връзката). Всичко това позволи въвеждането на quic-p2p в Клиентските Библиотеки да стане доста лесно.

Друга значителна промяна тази седмица беше оттеглянето на старите типове данни! Точно така. Старите типове данни са премахнати и клиентското API вече изпраща / получава данни от тестовите трезори чрез новите типове данни. Това е още една важна стъпка към интегрирането на първата фаза на Трезорите. Успяхме да направим това бързо запазвайки съществуващото Клиентско API чрез преобразуване на данните на API ниво преди да ги изпрати към трезорите. Това напълно избегна всички проблемни промени в тестовия пакет и в FFI нивото.

Сега библиотеката очаква послената част от пъзела - quic-p2p - която впрочем бива интегрирана доста бързо.

Благодарение на това, че Рутинг зависимостта вече не е част от SAFE Клиентските библиотеки успяхме на да направим нов дизайн за представяне на връзките към Трезорите без на Клиентските Библиотеки да се налага да знаят нищо за интегрираните детайли на мрежовата структура (като например към коя група от Старейшини трябва да се свърже). Въпреки, че имаме само един Трезор във Фаза 1 решихме да мислим за напред и да се подготвим за въвеждането на Секциите. Затова вместо да изпращаме заявки през Рутинга се свързваме към група от Трезори и изпращаме заявки към всички в групата. В следващите няколко дни ще сме готови да интегрираме теста на SAFE Клиентските Библиотеки с новите Трезори.

И докато част от екипа ни работи по интегрирането на quic-p2p в SAFE ядрото, започна и работата по интегриране на тестовите задачи да използват само новото Клиентско API. Започнахме да променяме кода на някои от модулите и тестовете да използват новото API директно, вместо да го до стъпва чрез старото API и там да го преобръща, както вече споменахме.

Днес започнахме и промяна по Само-Криптирането, което вече взима адреса на данните за хаш, което не е случая с не публикуваната непроменима информация, което води до несъответствие и Грешка 404 :smile: Повече информация може да намерите в GitHub проблема. Доста сме развълнувани за всичко, което предстоящите седмици ще доведат, надяваме се и вие също!

Трезори (Vaults)

План на проекта

Както може да видите от плана на проекта фаза 1 на Трезорите е завършена! :tada: Успяхме да завършим кода на последните няколко задачи, да тестваме и да обединим тази седмица, като ни остана време и за малко допълнителни задачи. Това включва малко почистване на safe-nd.

Надяваме се през следващата седмица да имаме възможността да тестваме фаза 1 на трезора срещу SAFE Клиентските Библиотеки. Когато това се случи ще публикуваме трезора и ще обновим SAFE Клиентските Библиотеки. В допълнение и CLI инструмента ще е достъпен за всеки за да свикне с работата на Safecoin и плащанията.

Сега се насочваме към следващата вълнуваща част от трезорите: плануването на фаза 2 (от общо 4).

Сигурно Доставяне на Съобщения (Secure Message Delivery)

План на проекта

Вече се движим по три пътя на разработка всичките насочени към завършването на Сигурното Доставяне на Съобщения.

По основния път подготвяме PR, който ще предостави подписите и веригата от доказателства свързваща последната изпращаща секция, на която имаме доверие. Това ще ни даде чудесна гледка от единия до другия край на решението, но може да има нужда от завършването на части от другите пътища преди да може да тестваме и да ги обединим.

Напредваме и по паралелен път с този PR, като предстоят и още. Това ще ни позволи да знаем на коя версия на секцията ни, имат доверие другите секции и да използваме това за да изпратим възможно най-кратката верига от доказателства, когато изпращаме съобщение. Това е критично: в нормалния случай няма доказателство за изпращане, защото другите секции доста бързо ще придобият доверие към последната ни версия, но без нея ще изпращаме много доказателства.

Последния път цели да гарантира, че всички старейшини в секция имат едно и също виждане за мрежата, за да може винаги да взимат едни и същи решения. Част от предварителната работа по това е завършена и вече работим по основна част от задачата.

Подробна информация може да намерите както винаги във форума на международната общност: SAFE Network Forum

Ако имате въпроси може да ги зададете във Facebook групата на българската SAFE общност: Redirecting...

Ако искате да следите последните новини заповядайте във Facebook страницата на SAFE Network България: Safe Network България