SAFE Network новини – 18.7.2019

SAFE Network новини – 18.7.2019

Ето някои от основните неща тази седмица:

Маркетинг

Започнахме седмицата силно със среща на общността в Глазгоу понеделник вечерта. Големи благодарности към всички, които дойдоха и още по-големи към @DavidMc0, който организира срещата. Започнахме вечерта с презентация от @Jean-Philippe за проектите, върху които работи, последвана от въпроси и отговори и множество дискусии как SAFE ще промени начина, по който взаимодействаме с информацията. Нямаме търпение да се срещнем отново, така че ако сте в района си отваряйте очите за следващата дата!

Също тази седмица, програмистът ни седящ зад дизайна на потребителското изживяване (User Experience) @jimcollinson ще говори на срещата в Брайтън :tada:. Вълнуваща е да видим колко ангажирана е общността с работата му, затова ви предлагаме да се възползвате от възможността да ги чуете на живо и съответно да му зададете всичките си въпроси. Регистрирайте се и вижте за повече информация тук.

Още една седмица…и още една Tweet буря . Моля покажете подкрепата си като ретуйтнете и разбира се изпращайте ни още предложения за истории!

И… все още не сме приключили. Заедно с напредъка по разработката сме готови да подкрепим общността от програмисти, които помагат в GitHub библиотеките ни. С тази цел разглеждаме програмата на GitHub Спонсорство, която ще ни позволи да подкрепяме програмисти и тези от вас, които помагат с документацията и други не технични части от Мрежата ежемесечно. Всеки, който помага на проекта ни с отворен код може да получи спонсорство, достатъчно е да се включите в списъка с чакащи за да бъдете част от следващата бета фаза.

Интересува ли ви? Супер! Посетете този линк за повече информация и добавете името си в списъка.

Още нещо, което си струва да отбележим. Разглеждаме възможностите за по изчистено визуално представяне на бранда ни. Защо това е важно? Има цяла наука около бранд идентичността и използването на визуалните знаци за изграждането на силни марки. Често това е пренебрегвана част от маркетинга. Затова насочвайки вниманието си към това как се представяме визуално и тонално пред света се подготвяме за старта на мрежата. Заедно със специалистите ни от потребителското изживяване сме, в крайния стадии на уточняване преди да предприемем действия. Не става дума за ребрандиране или 180 градусова промяна. Говорим за малки, но фундаментални промени, които ще доведат до желаната последователност във всичките ни SAFE маркетингови материали. Така YouTube канала ни и статиите в Medium, както и другите ни социални канали ще претърпят промени. Не предвиждаме да променяме вече качени неща, а ще насочим усилията си към новото съдържание, което публикуваме в бъдеще.

SAFE CLI

План на проекта

Тази седмица постигнахме доста добър напредък по интеграцията на CLI с safe_client_libs API. Може и да не звучи вълнуващо, но това поставя CLI проекта в чудесна позиция да покаже че функциите върху, които работехме досега могат да работят ефективно със SAFE Network и новите типове данни, както планувахме първоначално. Днес обединихме последния PR, който имахме за обединяващото усилие. Интегрирането на CLI с SCL също така означава, че вече може да използваме всички налични команди в CLI с mock-network функцията, и да използваме safe_auth CLI за упълномощаване на CLI апликация използвайки $ safe auth команда.

Вече започнахме и направихме добър прогрес по първия PR (#160) свързан с NRS функциите, другата основна цел на настоящата ни главна задача, което се фокусира да позволи на пиотребителите да създават публични имена и да свързват уеб сайтове с тях чрез CLI. Вече полагаме пълни усилия за да финализираме този PR, както и останалите планувани NRS функционалности, като целта е не само да могат да се създават публични имена и NRS контейнери, а също така да могат да се обновяват или премахват свързаните уеб сайтове/файлове от там, или взимането и изобразяването на съдържанието им чрез NRS-URLs с пътеки.

Последно, наложи се да направил някои малки промени по CLI UX, позволявайки на някои аргументи да бъдат по избор, защото те не са наистина необходими за начина, по който основния SCL API работи с Ключовете и баланса на парите. Например, когато се търси баланса на даден Ключ имаме нужда само от секретния ключ и затова XOR-URL адреса на ключа вече е напълно незадължителен аргумент. Работим и по въвеждането на необходимите обновявания в CLI ръководството за потребителя.

SAFE Браузър

През последните седмици намалявахме времето за разработка на десктоп версията на SAFE Browser за момента, като повечето ресурси на екипа се насочиха към други проекти като “SAFE Network App” и CLI разработката.

Разбира се продължаваме да публикуваме обновления, когато открием проблеми и ако сте изпуснали новините от миналата седмица има нова версия на SAFE Browser 0.14.1.

Тестови интерфейс

План на проекта

Това беше още една седмица интензивна работа за екипа разработващ SAFE Клиентските Библиотеки. Експерименталната работа по Safecoin API-то беше добавена в стабилната версия и препратена към SAFE CLI екипа за интеграция. С това клиентското API е основно стабилизирано и повечето оставаща работа е основно вътрешна за Клиентските Библиотеки.

И говорейки за вътрешната работа, обновихме MDataInfo структурата да използва новите Променими данни (Mutable Data) типове. Това позволи на екипа да прехвърли вътрешни компоненти като достъп до контейнерите, основната root директория и т.н. към новите типове данни. Също така, изразходването на PUTs беше заменено със Safecoin дебит за извършване на операции. С това скоро ще бъдем готови напълно да заменим старите видове данни и тяхното API и да преминем към интеграцията на Трезорите (Vaults).

Заедно със стандартните подобрения и поправки на бъгове, беше добавена забрана за изпращане на заявки от програмите към клиентски ориентирани операции като работата с идентифициращи ключове или изтриването на частна информация. Досега това беше спирано само от трезорите. Сега API-то не позволява на потребителите да изпращат такива заявки и дори да го направят (като променят отворения код), то трезорите просто ще откажат заявките.

Екипът отдели време и за плануваното интегриране на quic-p2p в SAFE Клиентските Библиотеки. Първоначалния план е готов и работата по него ще започне скоро, веднага щом завършим някои от настоящите задачи.

Трезори (Vaults)

План на проекта

След завършването на боравенето с Непроменимите данни (Immutable Data) тази седмица се насочихме към Променимите (Mutable) и Само-прибавяне (Append-Only) данни. И двете са готови или почти готови, финалните PR-ри са в процес на завършване. На този етап важното е да обхванем всички частни случаи в тестовете си. Докато въвеждахме тези типове данни, направихме и някои подобрения в safe-nd за да подсигурим леката работа с API-то.

И накрая, работата с идентификационните ключове на приложенията също е приключена и с това сме много близо до завършването на фаза 1 :tada:, и скоро ще може да тестваме изпълнението заедно със SAFE Клиентските Библиотеки.

Сигурно Доставяне на Съобщения (Secure Message Delivery)

План на проекта

Няколкото първоначални проблеми в SMD проекта са взети под внимание в този отворен PR и скоро ще бъдат решени. Това ще ни позволи да засилим работата си по този проект.

В този PR сме добавили и ниво съдържащо “Boneh–Lynn–Shacham емулация”. Първоначалния ни план за SMD зависи от това BLS да е готов, но той все още не е и не желаем да прибързваме. Затова тази емулация ни позволява да се придържаме към плана, до колкото е възможно и когато интегрираме BLS ще може да заменим BLS емулацията с истинския threshold_crypto кратер.

Завършихме и някои първоначални разчиствания. Основното такова опростява рутинг логиката ни за поддържане на групата подписваща съобщения същата: винаги само Старейшините.

Интеграция на quic-p2p в Рутинга

План на проекта

Работата по Quic-p2p настигна промените в тест-quic-p2p, които бяхме направили за да отговарят на нуждите на Рутинга. Това ни позволи да обновим връзките в Рутинга и да възстановим CI формата на продуктовия код, който временно беше спрян. С това всички задачи по проекта са завършени и интеграцията на quic-p2p в Рутинга е готова :tada:

BLS криптография

План на проекта

Работата по въвеждането на нашия DKG продължава (Distributed Key Generation - генериране на разпределени ключове, начина по който потребителите генерират сами своите частни и публични ключове).

Постигнахме съгласие по плана споменат миналата седмица: позволяване на кандидати за членове на секция да участват в DKG. Обновихме плана на проекта и започнахме с изпълнението му. Първата му част е повдигната в PR и очаква финален преглед. Щом нужната работа е завършена ще имаме всичко необходимо да започнем интеграцията на DKG процеса в промените на участниците в Рутинга.

Подробна информация може да намерите както винаги във форума на международната общност: SAFE Network Forum

Ако имате въпроси може да ги зададете във Facebook групата на българската SAFE общност: https://www.facebook.com/groups/SafeNetworkBulgaria/

Ако искате да следите последните новини заповядайте във Facebook страницата на SAFE Network България: https://www.facebook.com/SafeNetworkBulgaria/